Vaše ohlasy

Lekce Nečekané těhotenství – žáci

Program jim přinesl: jak se bránit těhotenství – informace o chráněným sexu – znalosti – skoro všechno jsem věděl – nové info o průběhu těhotenství, porodu apod – informace o metodách antikoncepce, těhotenství, sexu – nebudu mít sex v 15 letech – to malý mimino vypadá jako krysa – jistotu a ponaučení, teď i do budoucna – jak se chránit a co dělat – jak se zachovat při těhotenství, jaká jsou rizika – info, co se můžou hodit – zamyšlení nad situacemi – jak si zařídit budoucnost – lepší porozumění – zkušenosti – být zodpovědná – různé pohledy na věc – co dělat v těžkých situacích podívat se z více úhlů – porozumění – radu do života – zkušenosti – uvědomění – dávat pozor – jak se ochránit – znalosti a ponaučení do budoucnosti – co dělat při nečekaném těhotenství.

Bavilo je: povídali jsme si všichni – hrát si a představovat si situace – příběhy a a kvíz – přemýšlet, co bychom dělali, kdybychom měli dítě – vše – nebyla matika – reagování na fiktivní situace – metody ochrany – vysvětlování v zábavné formě – příběhy a uvědomování si, co se může dít – projevy učitelky – hra – příběhy nečekaného těhotenství – mluvit o důležitých pocitech – videa, komunikace – spekulovat o budoucnosti – vtipná lektorka – všechno – lektor a to malý plastový dítě – kvíz – jak to paní vysvětlovala – přístup lektorky – nejvíc hry a vaše vyjadřování – jak jsme se o tom bavili – zábavná forma zpracování – vývoj dítěte.

Lekce Nečekané těhotenství – pedagog

Preventivní program pro osmáky zaujal poměrně těžké téma nechtěného těhotenství, sexuální aktivity v pubertálním věku a možných způsobů antikoncepce. V první části čtyřhodinového bloku se lektorka zaměřila na ukotvení biologických pojmů z tohoto tématu, rozdíly mezi tvorbou pohlavních buněk u žen a u mužů, dále probrala s dětmi hravou a přístupnou formou početí, těhotenství a porod a v další části se s nimi na příkladu čtyř příběhů podívala na to, co může nastat, když žena otěhotní, jaké situace může řešit – od nechtěného početí mladé dívky až po chtěné a očekávané těhotenství zralého páru. Děti spolupracovaly, zajímaly se, některé přispívaly do diskuze, zamýšlely se nad možnými řešeními příběhů a situací a určitě si odnesly nejen mnohé otázky, ale hlavně také plno odpovědí. I ti nejstydlivější a nejméně zralí jedinci se po úvodním vstupu nakonec cítili volně a bezpečně a z programu si dozajista zapamatují to, co právě jim rezonovalo v uších. Program považuji za přínosný a pěkně připravený, propracovaný. Paní lektorka je profesionál, který dokáže vyvážit odbornou část výkladu s poutavým vyprávěním vhodným pro věk dětí mezi 14 a 16 lety.

Ve druhé části přednášky na téma Nechtěné těhotenství jsme se dozvěděli spoustu praktických informací o tom, jaké mohou nastat situace a varianty řešení. Na konkrétních příkladech a modelových situacích žáci přemýšleli a sami uvažovali nad tím, jak by se zachovali, jaké to je pro potencionální mladou matku, pro dítě, pro její rodinu, pro otce dítěte a společně brainstormingem docházeli k různým nápadům a popisovali emoce a pocity, které asi jednotlivé strany v tu chvíli mají. Velmi užitečná byla část, ve které se žáci dozvídali o pozitivech i negativech přerušení těhotenství, o následcích a důsledcích jako pro matku, tak i pro dítě, dotkli jsme se tématu adopce a také samozřejmě v závěru způsobům, jak se chránit. Druhy a způsoby antikoncepce a ochrany, stejně jako téma intimity, nuceného či vynuceného sexu vs. styku dobrovolného – to vše byla témata, která dětem letí hlavou v tomto věku velmi často a paní lektorka je zvládla podat skutečně prakticky, jasně, srozumitelně, ale při tom jazykem a formou, kterou puberťáci přijali a dokonce s ní i interagovali velice zdatně. Celý program považuji velmi přínosný, kvalitně připravený a zejména opravdu profesionálně podaný konkrétní lektorkou. Děkujeme. Určitě se k tématům ještě vrátíme.